Najznačajniji prirodni resursi na području Grada Pirota su:
• oko 69.730 ha poljoprivrednog zemljišta,
• oko 42.000 ha šuma, od kojih je većina na Staroj planini, Vlaškoj planini i Vidliću,
• relativno veliki hidroenergetski potencijal,
• izuzetno veliko bogatstvo najkvalitetnije vode za piće (iz prirodnih tekućih i podzemnih izvora),
• bogatstvo biljnog i životinjskog sveta
Područje Pirota je relativno siromašno u ekonomski značajnijim mineralnim sirovinama. Ovde se sreće više vrsta peščara, vatrogasnih glina, kvarcnih peskova i nešto malo energetskih sirovina.
Permski crveni peščar je evidentiran na potezu od Mrtvačkog mosta do sela Topli Do, u slojevima od 0,5 – 1,0 m. Moguća je njegova eksploatacija u građevinarstvu za oblaganje ili izradu klesanih blokova.
U dolini Toplodolske reke evidentirani su šareni peščari iz donjeg trijasa, u slojevima od 0,5 – 2,0 m. Zbog odgovarajućih fizičko – mehaničkih osobina mogu biti dobar građevinski materijal.
Vatrogasne gline i kvarcni peščari locirani su od Toplodolske reke do Temske. Ovde ima pojava ruda gvožđa, kamenog uglja i elemenata fosfatnih konkrecija, ali njihove rezerve nisu detaljno istražene. Na prostoru Sirovitišta – Javorski rid evidentirani su gabro – dijabazi paleozojske starosti, a bigar (siga) kod Temske i Krupca.
Kamenog uglja ima u lijaskim sedimentima Velike Lukanje.
U relativno malim količinama, zbog čega ovo nalazište nema ozbiljniji ekonomski značaj u dosadašnjem periodu evidentirane mineralne sirovine nisu u znatnijoj meri eksploatisane. Izuzetak su donekle samo krečnjaci iz Nišora i Oreovice (koji su korišćeni za izgradnju brane HE Pirot i oblaganje korita reke Nišave u Nišu, kao i mermer sa Tepoša koga je upotrebljavala industrija boja i lakova u Pirotu.